Vyberte stránku

Stavební spoření

Základy stavebního spoření - co je dobré znát a vědět?

Stavební spoření – produkt, který má v rámci diverzifikace rizika pořád své čestné místo v rodinném investičním portfoliu. Konzervativnější produkt s podporou státu, pojištěným vklady a možností využít naspořené prostředky na cokoliv se v České republice, podle průzkumů, těší stále velké oblibě. O co tedy jde! To nejdůležitější ze stavebního spoření.

O co jde?

Spořící produkt s podporou státu ve formě státních příspěvků. Už z názvu vypovídá, o co v tomto produktu jde a co by mělo být jeho hlavním účelem. Stavební spoření je proto nejvhodnějším řešením pro děti a mladé, kteří peníze použíjí např. na tzv. start do života, či přípravu na rekonstrukci nebo vybavení svého nového bydlení.

Jaký je tedy účel?

Původní myšlenka byla jasná – naspoření prostředků pro budoucí start do samostatného života, vybavení či rekonstrukce bydlení. Ovšem je to jen doporučení. Skutečnost je taková, že použití prostředků je neúčelové, takže peníze můžete použít na co jen chcete.

Co když nemůžu posílat peníze?

To vůbec nevadí. Pokud se dostanete do špatné finanční situace a nebudete si moci dále posílat peníze na stavební spoření, nevadí, můžete to jednorázově poslat klidně na konci roku.

Kolik dostanu od státu?

Stát podporuje stavební spoření příspěvkem ve výši 2 % z Vámi zaslaného ročního příspěvku, maximáně však 2 000 Kč. Největší státní podporu tedy získáte, když si na stavební spoření pošlete 20 000 Kč za rok, měsíčně tedy 1 667 Kč. Pokud se stalo, že jste v uplynulém roce náhodou neposlali, nevadí. Poslední možnost to vyrovnat budete mít na konci roku. Pokud v prosinci, byť 31. 12. 2017 bude na účtu stavební spořitelny přispáno 20 000 Kč souhrně za celý rok, získáváte nárok na maximální státní podporu, tedy 2 000 Kč.

Jsou vklady pojištěny?

Nikdo neví, co přinese zítřek. Pro tyto případy máte ze zákona veškeré své vklady ve stavebním spořením pojištěny, a to až do výše 100 000 euro.

Kdy je možné peníze vybrat?

Vámi zasíláné prostředky na stavební spoření si bez sankce za předčasné zrušení můžete vybrat nejdříve po 6 letech od počátku stavebního spoření. V tu chvíli máte také nárok na plnou státní podporu.

Jak je to s ukončením?

Rozlišujeme dva typy výpovědí stavebního spoření.

  1. ŘÁDNÁ – po uplynutí vázací doby 6 let – jedná se o standardní výpověď, kdy min. po 6 letech požádáte o zrušení, dnem doručení začíná běžet 6 týdenní výpovědní lhůta a následně Vám jsou protředky zaslány na účet vč. státních příspěvků
  2. PŘEDČASNÁ – před uplynutím vázací doby 6 let – jedná se o výpověď, kdy se nedodrží min. doba 6 let a v případě této výpovědi přicházíte ne jen o státní příspěvky, ale také je potřeba zaplatit poplatek za předčasné ukončení – nejčastěji 1 % z cílové částky.

Po podání výpovědi začíná běžet 3 měsíční výpovědní lhůta, a to od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení návrhu na ukončení smlouvy stavební spořitelně.

zdroj: stavebky.cz

Nenašli jste, co jste potřebovali?

6 + 5 =